Miłość do śmierci. Opowieść o aktorce, zabójczyni, zakonnicy

O kunszcie aktorskim Stanisławy Umińskiej wypowiadali się z uznaniem Antoni Słonimski, Kornel Makuszyński, Julian Tuwim i wielu innych wybitnych ludzi kultury międzywojennej Polski. Na początku lat dwudziestych XX wieku była wschodzącą gwiazdą Teatru Polskiego, któremu przewodził legendarny aktor i reżyser Arnold Szyfman. W 1923 roku poznała krytyka sztuki, malarza i…

Czytaj więcej: Miłość do śmierci. Opowieść o aktorce, zabójczyni, zakonnicy

Ojciec wolnych ludzi
Mocarz, Mistrz, Obrońca Praw Człowieka, Narodu i Kościoła, Kapelan Armii Krajowej, Błogosławiony Patron, Ojciec Wolnych Ludzi – kardynał Stefan Wyszyński. 

Książka „Ojciec wolnych ludzi” to beletryzowana biografia kardynała Wyszyńskiego. Wydawnictwo Stacja7 opracowało wznowienie tej publikacji w nowoczesnej szacie graficznej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika. Nowe wydanie, poza pierwotną treścią wydaną w…

Czytaj więcej: Ojciec wolnych ludzi

Proboszcz. Opowieść o księdzu Aleksandrze Federowiczu

– Do chorych to czasem wzywali – powiedział Tadeusz – a porżniętych przynosili do Lasek.
– Porżniętych? – powtórzył Prymas Wyszyński.
– To w większości bardzo biedni ludzie. Kłusowali w puszczy no i nieraz wpadali na leśników. Bywało, że lała się krew.
– Teraz jest im jeszcze ciężej – dodał…

Czytaj więcej: Proboszcz. Opowieść o księdzu Aleksandrze Federowiczu

Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej
Gdy umarła, tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt żałobny prowadził sam kardynał Karol Wojtyła. Kobieta o wielkim sercu, pielęgniarka, instruktorka, gotowa nieść pomoc tym, od których wszyscy odwracali wzrok – właśnie tym zachwyciła przyszłego papieża. Ich liczne listy świadczą o tym, że wspierali się wzajemnie aż…

Czytaj więcej: Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej

Zakochany mnich

Czy wierzysz, Czytelniku, w mowę liczb? W Biblii mają one swoje znaczenie. Siedem to liczba doskonałości, dziesięć to wszechogarniający porządek Boży wyrażający się w dziesięciu przykazaniach, dwanaście to całość. Dwanaście pokoleń Izraela to cały lud Boży pochodzący od dwunastu synów Jakuba i złączony z Bogiem przymierzem. W Nowym Przymierzu nowy…

Czytaj więcej: Zakochany mnich

W „Zapiskach więziennych” Prymasa Wyszyńskiego pod datą 1 stycznia 1954 roku czytamy: „Dziś doznaliśmy osobliwego <<nawiedzenia>>. Na samym skraju ogrodu, pod lipami, dotarły do nas jakieś głosy muzyki i śpiewu. (…)Powoli rozróżniamy melodię kolędy: <<Pójdźmy wszyscy do stajenki>>. Śpiewa lud, towarzyszą organy. Przy bardzo pilnym nadsłuchiwaniu docierają do nas jedynie…

Czytaj więcej: Prymas w Stoczku czyli Polskie Betlejem

Ojciec wolnych ludzi

Twarz Wyszyńskiego stała się jeszcze smutniejsza. Zrobił kilka kroków w kierunku Sapiehy i niespodziewanie runął na kolana.

– Księże kardynale, ja błagam, jeśli Eminencja może to uczynić, proszę oddalić ode mnie ten ciężar.

– Niechże ksiądz biskup wstanie – Sapieha ujął go pod łokcie.

Wyszyński podniósł się szybko, lecz nadal…

Czytaj więcej: Ojciec wolnych ludzi

Pasja życia. Lejeune

W czasie rozmowy zauważyłem nagle, ze jego paznokcie zaczynają się robić coraz bardziej wypukłe, upodabniając się do szkła zegarka. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom; nie chciałem w to uwierzyć. Ukradkiem, bez zwracania jego uwagi zerkałem na paznokcie, które zmieniały swój kształt.

Wiedziałem, co to znaczy. Zrozumiałem i powaliło mnie to.…

Czytaj więcej: Pasja życia. Lejeune

Matka Teresa

Gwałtowne pukanie do drzwi zakłóciło spokój Domu Czystego Serca Nirmal Hriday w Kalkucie. Teresa klęczała właśnie przy Rajivie,  gdy podeszła do niej siostra Mary.

 - Ktoś chce się z matką pilnie widzieć – powiedziała nowicjuszka.

 - Nie mam teraz czasu, niech poczeka –  Matka Teresa powoli oczyszczała rany Rajiva..

 -…

Czytaj więcej: Matka Teresa