Zwycięzcy   – Spodziewam się dziecka.

Uderzenie pioruna w talerz Piotra prawdopodobnie nie wstrząsnęłoby nim bardziej niż ta wiadomość. Siedział z półotwartymi ustami i niezbyt przytomnym wzrokiem wpatrywał się w żonę.

 – Jesteś pewna?

 – Przecież mówię ci, byłam u lekarza – Agata była przygotowana na wybuch złości, ale tak idiotyczne pytanie wywołało u niej irytację.

 – I co my zrobimy? Przecież nie możemy teraz mieć dziecka.

Czytaj więcej…

 

Agata i Piotr – małżeństwo z kilkuletnim stażem przeżywają poważny kryzys. Zmagając się z codziennymi trudnościami w Polsce Ludowej lat siedemdziesiątych stopniowo oddalają się od siebie. Z tego powodu cierpi ich jedyny syn, Leszek oraz jego dziadkowie a rodzice Agaty. Rodzice Agaty pochodzą z Krakowa, w czasach studenckich poznali księdza Karola Wojtyłę i to dzięki nim przyszły Papież pobłogosławił związek Agaty i Piotra na początku lat siedemdziesiątych. Ale błogosławieństwo kardynała nie wystarczyło, aby zapewnić stabilność małżeństwa. Pod koniec lat siedemdziesiątych Agata i Piotr są już na progu rozwodu.

„Zwycięzcy” to fabularne opowiadanie o rodzinie, która w nieoczekiwany sposób znajduje oparcie w Janie Pawle II. Wplecione w rzeczywistość Polski końca lat siedemdziesiątych obejmuje okres wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, narodziny „Solidarności”, zamach na Papieża i stan wojenny. Dzieje rodziny Agaty i Piotra są fikcyjne, lecz ich pierwowzorem są dzieje wielu polskich rodzin żyjących w tym okresie.

Książka ukazała się w wydawnictwie POLWEN w 2003 roku.