stacja7.jpg

Wielu z nas pamięta dobrze tamten Wielki Piątek 2005 roku. Ciężko chory papież po raz pierwszy w historii pontyfikatu nie pojechał do Koloseum na Drogę Krzyżową, lecz obserwował ją w swojej kaplicy za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.

Człowiek roku TIME

„Ludzie, którzy go widzą – a widzą go niezliczone miliony – nie…

Czytaj więcej: Człowiek roku „TIME”. Przywódca. „Wujek”. Przytulony do krzyża. Podobny do Mistrza. Dziś rocznica śmierci Jana Pawła II

“Taka śmierć jest jeszcze silniejszym świadectwem Życia, do którego człowiek jest powołany w Jezusie Chrystusie”. Te słowa napisał w liście do rodziny Lejeune’a Jan Paweł II po tym, jak w wielkanocny poranek profesor zmarł. Była między nimi niezwykła więź. Papież powołał też Lejeune’a na pierwszego przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia.

Rzym.…

Czytaj więcej: “Dzięki panu jestem z siebie dumny”. Wspomnienie o Jerome Lejeune’ie

Kiedy prof. Jerome Lejeune opowiedział się przeciwko zabijaniu nienarodzonych, spotkał się z falą krytyki, protestami i pogróżkami. Miał poparcie, ale na wysokich szczeblach jako jedyny występował przeciwko aborcji. Przez swoje poglądy, jak sam napisał, stracił nawet szansę na Nobla.

“Nie” dla zabijania nienarodzonych

Muszę powiedzieć, że we Francji była wielka konsternacja,…

Czytaj więcej: Lejeune – dostaniemy cię!

Kiedy Jérôme Lejeune odkrył trisomię 21, od razu podjął działania, by jak najlepiej pomóc rodzicom dzieci z zespołem Downa przygotować się na ich narodziny i opiekę. Nie chciał pogodzić się z tym, by jego odkrycie wykorzystywać w diagnostyce prenatalnej do “usuwania niepożądanych dzieci”. Wszystkie swoje siły włożył w obronę nienarodzonych.…

Czytaj więcej: Nie pozwolił, by odkrycie trisomii wykorzystano do zabijania chorych dzieci. Jérôme Lejeune

Być ojcem oznacza podjąć odpowiedzialność za rodzinę jako całość, ale też za każdą z osób w tej rodzinie. Święty Józef z tego zadania wywiązał się znakomicie. Jeśli Bóg chciał, aby Jego Syn miał też ojca ziemskiego, to dlatego, że był on potrzebny do Jego prawidłowego rozwoju.…

Czytaj więcej: Święty Józef – strażnik rodziny. A jak się ma dziś Ojcostwo?

„Od siebie trzeba wymagać najwięcej i nie opuszczać rąk.” Choć zmienił się kontekst historyczny, społeczny i polityczny, okazuje się, że nauczanie Prymasa Tysiąclecia wciąż jest dla nas inspirującym zadaniem do wykonania i pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.…

Czytaj więcej: Prymas Wyszyński „od siebie” o cierpieniu

Nie tylko orędownik. Prymas Wyszyński w epoce koronawirusa

Pandemia, która przyszła tak nagle, pozwala nam doświadczyć podobnych stanów, w których znalazł się Prymas Wyszyński. Nie tylko zewnętrznie, ale przede wszystkim wewnętrznie.…

Czytaj więcej: Nie tylko orędownik. Prymas Wyszyński w epoce koronawirusa

Jak rozeznać wolę Bożą w moim życiu? Dla Stefana Wyszyńskiego „tak” Maryi niewątpliwie było wzorem do naśladowania. Później wiele razy miał odpowiadać TAK Bogu i nie były to odpowiedzi łatwe.…

Czytaj więcej: Prymas Wyszyński „od siebie” o rozpoznawaniu woli Bożej

„Strach zapukał do drzwi. Otworzyła mu… odwaga i nikogo tam nie było” - to jedno z najbardziej znanych powiedzeń Prymasa Wyszyńskiego, który w swoim życiu miał się czego bać.…

Czytaj więcej: Prymas Wyszyński „od siebie” o odwadze

Ideałem Prymasa było zawierzenie, którego wzorem była Matka Jezusa.…

Czytaj więcej: Prymas Wyszyński „od siebie” o zawierzeniu