Mówi się, że ciekawość jest pierwszym stopniem do piekła. Trochę tego nie rozumiem, przecież ciekawość potrafi być bardzo przydatna. Dzięki ciekawości można coś osiągnąć. Dlaczego ciekawość miałaby być grzechem?

Czytelniczka

 

Droga Czytelniczko,

Być może zdarzyło Ci się przechodzić lub przejeżdżać obok kolizji samochodowej czy nieszczęśliwego wypadku. Zazwyczaj w tym miejscu ustawia się grupa ciekawskich gapiów. Ta ciekawość, zwana jest czasem niezdrową lub pustą, bo gapiom nie chodzi o to, by udzielić pomocy. Oni chcą tylko zaspokoić pewien głód związany ściśle z naszą naturą, zranioną jednak przez grzech pierworodny.

Człowiek – istota myśląca – ma naturalne pragnienie poszerzania swojej wiedzy. Poznawanie świata, ludzi, prawdy jest czymś bardzo dobrym. Bez zdrowej ciekawości nie mielibyśmy wielu wspaniałych wynalazków czy odkryć. Ale to nie jest jedyne oblicze ciekawości. Po grzechu Adama i Ewy (Rdz 3) głód poznania został zanieczyszczony i skutki tego w nas trwają.

Dla przykładu: mamy wspaniałe narzędzie dostępu do wiedzy, jakim jest internet. Nie ruszając się z domu możemy natychmiast dowiedzieć się o wszystkim, co nas interesuje (ciekawi). Szukając informacji, klikamy w kolejne, i kolejne „linki”. Czasem trafiamy w rejony, które doprawdy pożytku nie przynoszą. Straty są zawsze bardzo duże: od marnowania czasu, który można by wykorzystać na coś bardziej pożytecznego po osłabianie swojej woli i umysłu, co przeszkadza w stawaniu się lepszym.

Kolejna sprawa. Czasem łącząc się z internetem, wchodzimy w cudze życie, w cudze cierpienie, w cudze sprawy. Obserwujemy skutki tragicznych wydarzeń w dowolnej ilości. Dobrze, jeśli takie wiadomości pobudzą nas do refleksji, ostrożniejszej jazdy, czy uświadomienia sobie kruchości ludzkiego życia. Często jednak przyglądamy się temu bezmyślnie. Trochę tak, jak tłumek gapiów zebrany wokół ofiary wypadku.

Pod krzyż, na którym umierał Pan Jezus wielu ludzi też przyszło tylko z ciekawości...

Lekarstwem na niezdrową czy pustą ciekawość są łaska Boża i ludzka wola. Łaska płynie przede wszystkim z sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Wolę natomiast możemy z pomocą łaski Bożej wzmacniać sami. Na przykład wtedy, gdy rezygnujemy z klikania w kolejny link mimo,  że bardzo mamy ochotę na coś popatrzeć albo powstrzymujemy się od mówienia o innych.

Wtedy niezdrowa ciekawość będzie zastępowana coraz bardziej przez tę właściwą, którą dostaliśmy od Pana Boga po to, by dokonywać nowych fascynujących odkryć.

 

Pozdrawiam Cię serdecznie

Paweł Zuchniewicz